Į meniu Į turinį
Keisti kontrastąRašykite administratoriuiSuraskite mus FACEBOOK'eDUK
Į pradžiąSvetainės medis

Vertikalus pagrindinis


Naujienų prenumerata
Naujienos
Sociokultūrinės naujienos
Pradžia

Naujienos

Įvyko regėjimo neįgaliųjų teisių gynimo ir socialinių reikalų komisijos posėdis

2017 m. spalio 25 dieną VšĮ LASS respublikiniame centre įvyko regėjimo neįgaliųjų teisių gynimo ir socialinių reikalų komisijos posėdis, kuriame dalyvavo 8 šios komisijos nariai ir vienas kviestinis svečias. Posėdžio metu buvo aktyviai diskutuota dėl galimybių regėjimo neįgaliesiems gauti asmeninio asistento (toliau – AA) paslaugas. Kadangi AA paslaugos teikimo modelis vis dar rengiamas, konkrečių atsakymų, kas galės teikti paslaugas, kokie reikalavimai AA teikėjams, kiek AA paslaugų galima tikėtis dar nėra, neįmanoma pateikti ir konkrečių pasiūlymų. Pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – SADM) parengtas gaires, regos negalią turintys asmenys pradės dalyvauti bandomajame projekte nuo 2018 m. vidurio. Neįgaliųjų reikalų departamento vadovei informavus, kad įvedus asmeninio asistento paslaugas, šių paslaugų neliks socialinės reabilitacijos projektuose, baiminamasi, kad situacija neregiams tik pablogės. Diskutuojant AA klausimu, dauguma LASS komisijos narių išreiškė nuomonę, kad būtų geriausia palikti galioti senąją sistemą, kai neregiai gaudavo AA paslaugas per socialinės reabilitacijos projektus. Deja, taip pat pripažįstama, kad šios paslaugos ne visada pasiekiamos atokesnėse vietose gyvenantiems neregiams. Nuspręsta, kad nuo 2018 m. pradžios, kai SADM bus rengiamos gairės bandomiesiems projektams, kuriuose dalyvaus ir neregiai, aktyviai dalyvauti minėtos ministerijos darbo grupės veikloje. Šiame darbe sutiko dalyvauti LASS tarybos narė, LASS Kaišiadorių miesto ir rajono pirmininkė Aušra Gresienė.

Posėdžio metu buvo aptartas asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti veikloje klausimynas ir jo pildymo rekomendacijos. Jis yra pildomas asmeniui kreipiantis į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą dėl darbingumo lygio nustatymo. Iki šiol nevyriausybinėms organizacijoms nebuvo leidžiama dalyvauti procese ir stebėti, kaip pildomas klausimynas, su jomis nebuvo tariamasi dėl regėjimo negalios specifikos įtraukimo į klausimyną. Šių metų vasarą socialinės apsaugos ir darbo ministras, siekdamas tobulinti Darbingumo lygio nustatymo kriterijus ir tvarką, patvirtintus dar 2005 metais, iniciavo darbo grupės sudarymą, kurioje dalyvauja ir LASS atstovai. Diskutuojant šiuo LASS regėjimo neįgaliųjų teisių gynimo ir socialinių reikalų komisijos posėdyje, pastebėta, kad klausimynas nėra pritaikytas regėjimo negalią turinčių žmonių poreikiams, neatspindi šių dienų realijų. Nuspręsta šias pastabas teikti ministerijos darbo grupei. Be to, nutarta, kad sekančiame ministerijos darbo grupės posėdyje dalyvaus ir tiflopedagogė Daina Vitkauskienė.

Į komisijos posėdžio dienotvarkę buvo įtrauktas klausimas dėl LASS pozicijos dėl nekokybiškai teikiamų profesinės reabilitacijos paslaugų Valakupių reabilitacijos centre. Diskutuojant šiuo klausimu, nuomonės išsiskyrė, todėl buvo nuspręsta šį klausimą teikti LASS tarybai.