Į meniu Į turinį
Keisti kontrastąRašykite administratoriuiSuraskite mus FACEBOOK'eDUK
Į pradžiąSvetainės medis

Vertikalus pagrindinis


Naujienų prenumerata
Naujienos
Sociokultūrinės naujienos
Pradžia

Naujienos

Susitikimas Švietimo ir mokslo ministerijoje

Švietimo ir mokslo ministerija, vykdydama Lietuvos Respublikos Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pavedimą, 2017 m. spalio 20 d. organizavo pasitarimą dėl vieningos matematinių ženklų sistemos Brailio raštu įteisinimo, kurį moderavo Švietimo ir mokslo ministerijos viceministras Gražvydas Kazakevičius. Susitikime dalyvavo atstovai iš Valstybinės lietuvių kalbos komisijos, Neįgaliųjų reikalų departamento, Lietuvos aklųjų bibliotekos, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro ir LASS atstovai.

Dar 2015 metais LASS kreipėsi į kelias institucijas, tame tarpe ir į Švietimo ir mokslo ministeriją, dėl pastaruoju metu atsiradusių neigiamų tendencijų Brailio leidybos srityje. Problemos atsirado pagausėjus leidinių Brailio raštu, dalyvaujant leidybos procese įvairiems leidėjams, kurie dažnai nepaiso ir nesilaiko Brailio rašto reikalavimų, taškų aukščio, atstumų tarp raidžių žodyje ir tarp žodžių, daro elementarias Brailio rašto klaidas. Klaidų pasitaiko ir žymint skaičiaus ženklus, dedant užrašus ant vaistų pakuočių. Paaiškėjus, kad iki šiol Lietuvoje oficialiai nėra įteisinta dešimtmečiais naudojama V. Stalgio parengta matematinių ženklų sistema Brailio raštu, šių metų pavasarį šiuo klausimu buvo kreiptasi į Švietimo ir mokslo ministeriją. Kadangi atsakymas mūsų organizacijos netenkino, oficialiai buvo kreiptasi į Lietuvos Respublikos Seimo Neįgaliųjų teisių komisiją, kurios nurodymu ir buvo sušauktas pasitarimas.

Džiugu yra tai, kad visi pasitarime dalyvavę specialistai pripažino problemas, susijusias su Brailio raštu ir pritarė minčiai siekti išsiaiškinti, kuri valstybės institucija galėtų būti atsakinga už Brailio rašto sistemą įvairiose srityse. O pirmas žingsnis – matematinių ženklų sistemos Brailio raštu įteisinimas. Šiam reikalui bus surinkta ekspertų grupė, kuri pateiks savo įvertinimą. Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centras yra įpareigotas pačiu artimiausiu metu surinkti ekspertus, galinčius dirbti šioje srityje. Atrodo, ledai pagaliau pajudėjo!